Ana Sayfa Hakkımızda

Hakkımızda

Bnei Baruh Kabala bilgeliğini tüm dünya ile paylaşan büyük bir Kabalistler grubudur. 38 den fazla dildeki çalışma araçları bir nesilden diğerine geçmiş otantik Kabala metinlerini temel alır.

Mesaj

Bnei Baruch dünya çapındaki binlerce öğrencinin birçok çeşitli hareketinden oluşmaktadır. Her öğrenci kendi kişisel koşullarına ve yeteneklerine göre kendi yolunu ve yoğunluğunu seçer.

Son yıllarda grup, orijinal Kabala kaynaklarını çağdaş bir dille sunan gönüllü eğitim projeleriyle uğraşan bir hareket olarak büyüdü. Bnei Baruh tarafından dağıtımı yapılan mesajın özü insanların birlik olması , ulusların birliği ve insan sevgisidir.

Bin yıldır, Kabalistler insan sevgisinin yaratılışın temeli olduğunu öğretmektedirler. Bnei Baruh kesinlikle Din, Irk, Dil, v.b. bir ayırım gözetmez) Bu sevgi İbrahim’in, Musa’nın ve onların kurduğu Kabalist grupların günlerinden beri hakim olmuştur. İnsan sevgisi İsrail halkının olağanüstü başarılar elde etmeleri için yakıt görevi görerek itici güç olmuştur. İnsan sevgisi temelsiz nefrete dönüştüğü zamanlarda, millet sürgün ve ızdırap içine düşmüştür. Eğer bu eski-ama-yeni değerler için bir yer açarsak, farklılıklarımızı bir kenara koyup birleşmek için gerekli olan güce sahip olduğumuzu keşfedeceğiz.

Bin yıldan beri gizlenmiş olan Kabala bilgeliği şimdi açığa çıkıyor. Bizim yeterince geliştiğimiz ve onun mesajını uygulamaya hazır olduğumuz bir zaman için bekliyordu. Bugün Kabala ulusların kendi içlerindeki ve uluslar arasındaki gruplaşmaları, ayrılıkları birey ve toplum olarak çok daha iyi bir durumda birleştirecek bir mesaj ve çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.

Tarih ve Kökeni

Kabalist Michael Laitman, Ontoloji (Varlık Bilim) ve Bilgi Kuramı Profesörü, Felsefe ve Kabala konusunda doktora, Tıbbi Bio-Sibernetik konusunda yüksek lisans yapmıştır ve 1991 de, hocası Kabalist Baruh Şalom HaLevi Aşlag’ın (Rabaş) vefatından sonra Bnei Baruh’u kurmuştur.

Kabalist Michael Laitman akıl hocasını anmak için onun anısına grubuna Bnei Baruh (Baruh’un oğulları) adını verdi. Hayatının son 12 yılında, 1979 dan 1991 e kadar onun yanından hiç ayrılmadı. Kabalist Laitman, Aşlag’ın en önemli öğrencisi ve özel asistanıydı ve onun öğretim metodunun takipçisi olarak tanındı.

Rabaş 20.yüzyılın en büyük Kabalisti Yehuda Leib HaLevi Aşlag’ın ilk oğlu ve takipçisidir. Yehuda Aşlag, Zohar kitabı üzerine yazılmış en kapsamlı ve en saygın tefsirin yazarıdır. Sulam Tefsiri (Merdiven Tefsiri) manevi yükseliş için eksiksiz bir metod ifşa eden ilk Zohar tefsiridir.

Bnei Baruh tüm çalışma metodunu bu büyük manevi liderler tarafından kazılmış yol üzerine temellendirir.

Kabala Dersleri

Yüzyıllardır Kabalistlerin yaptığı gibi ve Bnei Baruh faaliyetlerinin odağındaki en önemli öğesi olarak, Kabalist Laitman Bnei Baruh’un Israildeki merkezinde her gün 03.00-06:00 (İsrail ve Türkiye saatiyle) arası verdiği dersler yer almaktadır. Dersler simultane olarak 7 dilde; İngilizce, Rusşa, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Türkçe olarak çevirilmektedir. Yakın gelecekte yayınlar Yunanca, Polonya dili ve Portekiz dilindede çevirilecektir.

Tüm Bnei Baruch faaliyetleri gibi canlı yayınlarda dünyanın her yerinden olan binlerce öğrenci için ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Finansman

Bnei Baruh Kabala bilgeliğini paylaşmak üzere kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulmuştur. Bağımsızlığını ve niyetlerin saflığını koruyabilmek için Bnei Baruh hiçbir devlet yada politik oluşum tarafından desteklenmemektedir, fonlanmamaktadır yada hiçbir yere bağlı değildir.

Çoğunlukla bu aktiviteler ücretsiz olarak sunulduğu için, grup aktivitelerinin temel kaynağı öğrencilerin gönüllü olarak katkıda bulunmalarından oluşmaktadır.

Kabalit Dr. Michael Laitman, PhD Hakkında

Kabalist Michael Laitman felsefe ve Kabala doktorasını (PhD) Rusya Bilimler Akademisi Moskova Felsefe Enstitüsünden ve yüksek lisansını (MSc) St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesinden aldı. Bilimsel uğraşlarına ilave olarak Rav Laitman geçtiğimiz otuz yıldan beri çok kapsamlı bir şekilde Kabala üzerine uğraş göstermektedir. Şimdiye kadar yirmiden fazla dile çevrilmiş otuzdan fazla kitabı, Kabala üzerine yüzlerce makalesi ve 10.000 saaten fazla görünütülü/sesli Kabala dersleri yayınlanmıştır.

Laitman’ın Kabala alanına yapmış olduğu kapsamlı katkılarından dolayı Rusya Federasyonunun Yüksek Disiplinlerarası Akademik Tasdik Komisyonu tarafından Ontoloji (Varlık Bilim) ve Bilgi Kuramı Profesörü ünvanı verilmiştir.

İlaveten, Laitman önde gelen bilim adamlarıyla işbirliği yaparak modern bilim ve Kabala üzerine eşsiz bir araştırma yürütmektedir. 2005 yılında bu konu üzerinde Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya Bilimler Akademisi Beşeri Bilimler Devlet Üniversitesinden Profesör Vadim Rozin ile ortak olarak bir kitap yazmıştır.

SOSYAL AĞLAR

Facebook'da Bağlan
Twitter'da takip et
RSS Aboneliği

KABALİST DR. LAITMAN’IN BLOGUNDAN

HAKKIMIZDA

Bnei Baruch Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü

Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü

Bnei Baruh Kabala bilgeliğini tüm dünya ile paylaşan büyük bir Kabalistler grubudur. 38 den fazla dildeki çalışma araçları bir nesilden diğerine geçmiş otantik Kabala metinlerini temel alır.

Bin yıldan beri gizlenmiş olan Kabala bilgeliği şimdi açığa çıkıyor. Bizim yeterince geliştiğimiz ve onun mesajını uygulamaya hazır olduğumuz bir zaman... Devamı

© 2012-2015 Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü
MENÜ